Το σχολείο μας, το Ειδικό Δημοτικό Άμφισσας, είναι στο κέντρο της Άμφισσας, κοντά στην πλατεία Ησαΐα. Συστεγάζεται με το 1ο Δημοτικό Σχολείο Άμφισσας. Μαζί μοιραζόμαστε μια μεγάλη αυλή με γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ. Επίσης έχουμε και ένα πολύ ωραίο κήπο με σιντριβάνι. Το σχολείο μας δεν είναι πολύ μεγάλο. Έχουμε 2 αίθουσες για μάθημα, μία αίθουσα γυμναστικής με πολλά παιχνίδια και μπάλες και ένα εργαστήριο υπολογιστών. Στο εργαστήριο αυτό φτιάχνουμε την ιστοσελίδα μας .Στο σχολείο μας είμαστε 11 παιδιά από 8 ως 14 χρονών.  Περνάμε πολύ ωραία και μαθαίνουμε πολλά πράγματα: γλώσσα, αριθμητική, μελέτη, ιστορία, ζωγραφική, κατασκευές, θέατρο, υπολογιστές κλπ.

Πηγαίνουμε όμως και εκδρομές, γιατί κάθε χρόνο κάνουμε προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Φέτος κάνουμε ένα πρόγραμμα για τα δάση του τόπου μας. Από τις εκδρομές μας σε διάφορα μέρη της Φωκίδας σας δείχνουμε στην ιστοσελίδα τις φωτογραφίες που βγάλαμε. Ελπίζουμε να σας αρέσουν!!΄

Έχουμε φίλους μας τους μαθητές του διπλανού σχολείου. Μαζί τους  παίζουμε στα διαλείμματα, παρακολουθούμε θεατρικές παραστάσεις και οργανώνουμε μαζί  πολλές γιορτές